Celem akcji jest uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są napotykane przez osoby z niepełnosprawnością bariery w dostępności stron internetowych.
Aby wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy”, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 19 maja nie używać niedostępnej dla ogromnej liczby osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Używanie klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się o tym, na ile dostępne są odwiedzane przez nas serwisy.
Dostępność dotyczy każdego z nas. W samej Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na prawie 5 milionów. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat. Często nie mogą one jednak w pełni korzystać z jego możliwości. Ograniczenia niosą za sobą źle dobrane kolory, nieposiadające tekstowych opisów alternatywnych infografiki i tabele, czy pozbawione napisów filmy.
Aby przekonać się jak trudno dostępne są niektóre serwisy, nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy przejść dowolną stronę przy pomocy klawisza „Tab”, „Shift+Tab”, „Enter”, „Backspace” czy strzałek. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i realne wskazanie korzyści, jakie może zapewnić dostępność.