Szkolenie świadomościowe podstawowe

Szkolenie świadomościowe dla kadry dydaktycznej i dydaktyczno-badawczej

Cel szkolenia

Uwrażliwienie osób prowadzących zajęcia ze studentami i doktorantami na tematykę niepełnosprawności oraz podniesienie kompetencji społecznych i dydaktycznych w zakresie wykonywanych obowiązków.

Czas szkolenia

1 dzień szkoleniowy po 8h (8 x 45 min)

szkolenie online

Potwierdzenie uczestnictwa

Uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia/ podniesienia kompetencji. W czasie szkolenia będą przeprowadzone pre- i post testy.

Zakres szkolenia

Bloki tematyczne:

1. Niepełnosprawność - koncepcja medyczna i społeczna, ramy prawne.

2. Obowiązki Uczelni w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

3. Osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną - codzienność, funkcjonowanie w przestrzeni, bariery otoczenia, bariery prawne, doświadczanie (symulacja) niepełnosprawności - wózki, balkoniki, kule, kombinezon starości – przy szkoleniu stacjonarnym.

4. Osoby nie(do)widzące - codzienność, funkcjonowanie w przestrzeni, bariery otoczenia (wykluczenie cyfrowe), bariery prawne, doświadczanie (symulacja) niepełnosprawności - symulatory wad wzroku, symulacja niewidzenia.

5. Osoby nie(do)słyszące, Głuche - codzienność, funkcjonowanie w przestrzeni, bariery otoczenia (wykluczenie informacyjne), bariery prawne, doświadczanie (symulacja) niepełnosprawności - "miasto głuchych".

6. Osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi, ze spektrum autyzmu, z chorobami psychicznymi - codzienność, funkcjonowanie w przestrzeni, bariery otoczenia, bariery prawne, doświadczanie (symulacja) niepełnosprawności.

Zagadnienia szczegółowe:

1. Definicja niepełnosprawności, bariery, stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością.

2. Stosowanie właściwej terminologii w zakresie niepełnosprawności.

3. Stopnie i rodzaje niepełnosprawności.

4. Sytuacja formalno-prawna osób z niepełnosprawnością na uczelni.

5. Podstawowe zasady w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością.

6. Definiowanie potrzeb i sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym ruchowo, sensorycznie: nie(do)widzącym, nie(do)słyszącym, z zaburzeniami psychicznymi.

7. Zasady racjonalnego wsparcia (właściwe wspieranie ON zamiast wyręczania) w oparciu o 7 zasad opracowanych przez KRASP.

8. Główne zagadnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Rekrutacja

Najbliższe terminy szkoleń online. Wybierz wybraną datę i kliknij w link do rejestracji:

8.12.2023 r. (piątek)

11.12.2023 r. (poniedziałek)

O zapisie na wybrany termin decyduje kolejność zgłoszeń.

Każda osoba biorąca udział w rekrutacji powinna zapoznać się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w szkoleniach a po potwierdzeniu zakwalifikowania się na szkolenie powinna wypełnić dokumenty z zakładki Pliki do pobrania.

Przewidzianych jest 30 grup szkoleniowych po ok. 15 uczestników każda.

Administracja szkoleń w ramach projektu

Niwelowanie barier w dostępie do edukacji - dostosowani bez zarzutów (POWR.03.05.00-00-A050/19-00)

Ewelina Kurpiewska

ekurpiewska@zut.edu.pl